mecenas1

Wzgórze Pamięci

Zapraszamy na wirtualny spacer
po Dolinie Miłości!
Zobacz wirtualną wycieczkę!

Wzgórze Pamięci

Wzgórze Pamięci zawsze wzbudzało wiele kontrowersji. Kamienie z wyrytymi nazwiskami, tajemniczy kamienny stół  z pierwszymi słowami niemieckiego hymnu... Zadaniem min. tego wydawnictwa jest rozwianie domysłów i rzetelne opisanie - wg posiadanej na dzień dzisiejszy wiedzy - historii również i tego miejsca w Dolinie Miłości.

W 1927 roku na terenie parku postawiono pierwszy kamień upamiętniający wieloletnią pracę leśniczego Thomasa. W 1928 pojawiły się kamienie na Wzgórzu Altany poświęcone pamięci założycieli rodu von Humbert - Carla Philippa i jego siostry (?) Sophie.Wiele charakterystycznych miejsc Doliny Miłości zostało oznaczonych w ten sposób. Kamienie z napisami Wzgórze Ruin, Diabelski Most, Buki, Zbocze, jezioro Herty czy najbardziej znany, z napisem Oto Dolina, którą Miłość Stworzyła.. nadal znajdziemy podczas spaceru. W latach 30 XX wieku, wraz ze zmianą charakteru parku i wzrostem nastrojów nacjonalistycznych na terenie ówczesnych Niemiec kamienie pojawiły się także na Wzgórzu Pamięci. Wg zamysłu twórców miały upamiętniać nazwiska najbardziej znanych osobistości kultury niemieckojęzycznej. Uwieczniono ludzi z kręgów polityki, teologii, sztuki, naukowców. Możemy dyskutować czy akurat niektóre z tych nazwisk - z dzisiejszej perspektywy naszego spojrzenia na historię - są najbardziej trafnie dobrane, lecz bezdyskusyjnie Wzgórze Pamięci jest świadectwem swego czasu.
Umieścilismy tu tylko krótkie notki biograficzne. W dwu przypadkach ( Bülowa, Bodelschwingha) zamieszczone zostały biografie dwóch znanych osób naszących to nazwisko, z racji braku naszej wiedzy, o którą z nich twórcom inskrypcji na kamieniach chodziło.

Rewiatlizację Doliny Miłości wykonano w ramach projektu pn.
Rozwój "Europejskiego Parku Hugenotów" w Schwedt nad Odrą i rewitalizacja parku przyrody "Dolina Miłości" w Zatoni Dolnej jako transgranicznych centrów kultury i wypoczynku.

Partnerzy

lb1 lb2 lb3

Sponsorzy

lb4 lb5
XNie pokazuj tego powiadomieniaWażne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.