mecenas1

Co zrobiliśmy, lata 2005-2006?

Zapraszamy na wirtualny spacer
po Dolinie Miłości!
Zobacz wirtualną wycieczkę!

Nasze działania - pierwsza faza projektu

Pierwsza faza projektu realizowana była w ramach programu PHARE CBC w latach 2005 - 2006. To wówczas nawiązaliśmy partnerską współpracę z gminą Schwedt z Niemiec, która trwa do dziś.

Ówczesnym celem dzialań było uatrakcyjnienie transgranicznego obszaru obejmującego Park Hugenotów i Dolinę Miłości, jako miejsc polsko-niemieckiego wypoczynku i rekreacji.

Projekt odnowienia parku obejmował szereg zabiegów konserwacyjnych w tkance przyrodniczej i zabytkowej. Skoncentrowaliśmy się na oczyszczeniu obiektu z nalotów leśnych i odnowieniu założeń parkowych - czyli dokonaniu takich zmian w układzie zieleni, aby przywrócić jej historyczną koncepcję. Prace porządkowe i rewitalizacyjne zostały prowadzone na powierzchni 80 ha.

W pierwszym roku (2005) oczyściliśmy park z nalotów leśnych, odtworzyliśmy punkt widokowy z panoramą na dolinę Odry, zajęliśmy się odnowieniem dróżek spacerowych, wytyczeniem i wyposażeniem ścieżek edukacyjnych. Stanęły przy nich tablice edukacyjne.  W tej części parku, która jest przeznaczona dla turystycznych eksproracji zainstalowaliśmy drobną infrastrukturę turystyczną: altany, stoły, ławeczki, miejsca na ognisko, śmietniki. Odrestaurowaliśmy także zabytkowe kamienie upamiętniające lidzi kultury i polityki, tacy jak m.in. Mozart czy Beethoven.

Zorganizowaliśmy szkolenia jak założyć i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne dla mieszkańców okolicznych wsi Zatoń Dolna i Krajnik Górny.

Aby rozwijać współpracę transgraniczną zorganizowaliśmy dwie konferencje polsko-niemieckie: rozpoczynającą i podsumowującą projekt.

Przygotowana została pełna dokumentacja parku: techniczna, kartograficzna i historyczna pozwalająca na kontynuowanie prac rewitalizacyjnych w kolejnych latach.

Efekty pierwszej fazy projektu

Rewiatlizację Doliny Miłości wykonano w ramach projektu pn.
Rozwój "Europejskiego Parku Hugenotów" w Schwedt nad Odrą i rewitalizacja parku przyrody "Dolina Miłości" w Zatoni Dolnej jako transgranicznych centrów kultury i wypoczynku.

Partnerzy

lb1 lb2 lb3

Sponsorzy

lb4 lb5
XNie pokazuj tego powiadomieniaWażne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.